повідомляємо,
що проєкт Завершено

"Механізм підтримки
послуг з підвищення енергоефективності в громадських будівлях"

27.07.20
Шановні пані та панове!

Міжнародна громадська організація "Центр Сприяння Житловим та Муніципальним Реформам" (МГО ЦСЖМР) з радістю повідомляє про завершення виконання проєкту реалізації «Механізму підтримки послуг з підвищення енергоефективності в громадських будівлях».
За час роботи над проєктом (листопад 2019 – липень 2020) МГО ЦСЖМР відповідно до грантової угоди між Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH та в рамках проєкту Енергоефективність у громадах II для реалізації «Механізму підтримки послуг з підвищення енергоефективності в громадських будівлях» було:
1 452 898 495 грн – загальна очікувана вартість впровадження ЕЕ заходів у громадах-переможцях Механізму
  • Проведено конкурс
    на отримання грантів (загальною сумою на 150 000 євро) для підтримки впровадження заходів з підвищення енергетичної ефективності громадських будівель, в тому числі муніципальних лікарень міст та об'єднаних територіальних громад

    01
  • Оцінено 242 грантових пропозицій
    до участі у грантові програми відповідно до процедур GIZ. Серед пропозицій визначено 22 переможців.
    02
  • Вдало проведено конкурси
    на виконання робіт серед енергоаудиторів. Команді ЦСЖМР вдалося заощадити кошти фінансування. Завдяки цьому з'явилася можливість профінансувати, відповідно до умов Механізму, проєкти у сфері енергоефективності у 32 громадах в цілому.
    03
  • Для 28 міст та ОТГ
    виконано енергетичні аудити та розроблено енергетичні сертифікати: Малин, Коломия, Івано-Франківськ (лікарня), Тетіїв, Ланівці, Дунаївці, Чугуїв, Слов'янськ,Чигирин, Костянтинівка, Тростянець, Самбір, Токмак, Миргород, Баранівка, Борислав, Мукачево, Вугледар, Клесів, Збараж, Глобино, Смоліне, Покровськ, Овруч, Калуш, Горішні Плавні, Переяслав і Хмільник
    04
  • Для 6 міст та ОТГ:
    Створено плани дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР(к)): Добропілля, Костянтинівка, Самбір, Вугледар Чугуїв, Слов'янськ
    05
  • Для 5 міст та ОТГ:
    Розроблено проєктно-кошторисну документацію для 5 будівель: Самбір, Борислав, Токмак, Миргород, Баранівка
    06
  • Для 5 міст та ОТГ:
    Створено систему енергомоніторингу та навчання персоналу: Тульчин, Макачево, Нова Борова, Токмак, Зачепилівка
    07
За результатами конкурсів було відібрано:

1. 19 енергоаудиторів-підрядників для виконання аудитів
2. 4 підрядники для виконання ПДСЕР
3. 4 підрядники для виконання ПКД
4. 2 підрядників для створення систем енергетичного моніторингу
Через карантин кілька громад вийшло з проєкту. Замість них були залучені інші учасники конкурсу. Заходи з енергоефективності в них проведені в ті ж строки проєкту.
Було виконано 207 аудитів для 161 об'єкту. По кожному з проєктів надано перелік енергоефективних заходів з відповідним розрахунком необхідних інвестицій, чистої економії та строків окупності.
Володимир Куц
Інженер ЦСЖМР
Щодо розроблених енергоаудитів Оксана Фур, начальниця Відділу підприємництва та інвестиційної діяльності у Самбірській міській раді розповідає:

"Місто Самбір є підписантом Угоди мерів ще з 2012 року. Перший крок у вирішенні екологічних проблем міста - це прийняття рішення на сесії Самбірської міської ради у листопаді 2012 року, згідно якого м. Самбір офіційно підтримав масштабну ініціативу Європейської комісії зі сталого розвитку міст, відому як Угода Мерів. Місто розробило План дій сталого енергетичного розвитку міста Самбора до 2020 року. Заходи, які були прописані у документі реалізовувались із залученням різних джерел фінансування. На сьогодні, місто розробляє План дій сталого енергетичного розвитку та клімату міста Самбора до 2030 року. Дані від енергоаудитів будуть враховані при розрахунках викидів СО2 та плануванні заходів для їх зменшення.

Після отримання ПКД проєкт планується подавати на конкурс Державного Фонду регіонального розвитку або «Спроможна школа» для кращих результатів. По можливості будемо подавати на інші конкурсу (при відповідності пріоритетів) та частково фінансувати з місцевого бюджету й усіх комунальних закладів міста.
Роман Токар, радник міського голови Збаразької міської ради, поділився, що Збаразька міська рада на даний час завершила проведення енергоаудитів всіх об'єктів комунальної власності і наступним кроком імплементування результатів енергоаудитів буде виготовлення проєктно-кошторисної документації. Наразі у Збаражі вже 1/3 об'єктів комунальної власності мають готову проєктно-кошторисну документацію. У 2021 році передбачаємо залучення коштів на проведення капітальних ремонтів із застосуванням енергозберігаючих технологій 2-3 об'єктів комунальної власності. Протягом 2021-2025 років планується завершити капітальні ремонт
Віталій Карпович, начальник відділу міжнародного співробітництва та проектно- інвестиційної діяльності Тетіївської міської ради повідомляє, що звіти енергоаудиту, які проводилися в будівлях закладів освіти та КП "Тетіївтепломережа", показали нам недоліки енергоефективності. Ми отримали рекомендації з проведення заходів, які можуть принести економію енергоносіїв та бюджетних коштів до 60%. Наразі реалізуються проекти з модернізації індивідуальних теплових пунктів, термосанації будівлі, реконструкції даху з установкою сонячної дахової сонячної електростанції на об'єкті. Джерелами фінансування даних проектів є кошти місцевого бюджету, обласного бюджету, ЕСКО механізми
В'ячеслав Шайнога, провідний спеціаліст відділу соціально-економічного розвитку, інвестицій та енергоменеджменту виконавчого комітету Глобинської міської ради, розповів, що розроблені енергоаудити дозволять провести роботи по утепленню, заміні інженерних систем. Водночас, вони знадобляться для роботи з депутатським корпусом для виділення бюджету на ці проєкти: термомодернізація шкіл, дитсадків і т.д.
Розроблені в рамках проєкту «Механізму підтримки послуг з підвищення енергоефективності в громадських будівлях» системи енергомоніторингу дозволяють слідкувати за енергоспоживанням 133 будівель у 5 містах.
Євген Колесник
Технічний директор ЦСЖМР
Наталя Криворучко, радниця міського голови з питань інвестиційної та міжнародної діяльності у місті Токмак, Запорізької області поділилася досвідом встановлення системи енергомоніторингу в рамках проєкту в місті:
Як ви плануєте використати інформацію з систем?
По-перше, встановлення системи енергомоніторингу дозволить верифікувати дані енергоспоживання будівлями бюджетної сфери міста. По-друге, це поштовх до розробки цілої низки локальних нормативно-правових актів, які будуть затверджені рішеннями виконавчого комітету Токмацької міської ради, розпорядженнями міського голови тощо. Серед них:

1. Розпорядження міського голови «Про впровадження єдиної електронної системи обліку споживання енергоресурсів бюджетними установами міста Токмака»;

2. Рішення виконавчого комітету Токмацької міської ради «Про затвердження Положення про обрахування, розподіл та порядок використання коштів за видатками на оплату енергоносіїв бюджетними установами міста Токмака»;

3. Розпорядження міського голови «Про створення робочої комісії з аналізу споживання енергоносіїв бюджетною сферою міста Токмака»;

4. Розпорядження міського голови «Про створення робочої групи з розробки міського енергетичного плану м. Токмак на 2021-2026 роки»;
Наразі які вже є результати по завершенню встановлення системи енергомоніторингу?
Перший результат – це налагодження співпраці із завгоспами міста. Спочатку, ми зіткнулися із супротивом відносно встановлення системи енергомоніторингу. Проте після проведення вебінарів за участю представників ТОВ «ФІАТУ», взаємопорозуміння покращилося. Наразі триває процес наповнення системи даними щодо енергоспоживання будівель. Процес цей складний, адже завгоспи є не у всіх будівлях бюджетної сфери, а, отже, майже половину опцій у системі заповнює енергоменеджер міста. Проблема процесу залишається та ж сама – постійна верифікація даних, які вносяться у систему.
Які наступні кроки після отримання розробленої ПДК?
Після отримання ПКД наше місто буде подавати даний проєкт на фінансування коштом Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР). Наступна «хвиля» подачі проєктів очікується вже восени 2020 року, тож, маючи повний пакет документів, ми сподіваємося на отримання необхідного результату у вигляді обрання об'єкту для проведення зазначених робіт у ПКД.
~
Дякуємо всім залученим професіоналам до реалізації «Механізму підтримки послуг з підвищення енергоефективності в громадських будівлях»! Бажаємо втілити у життя заходи з енергоефективності на відповідних об'єктах муніципальних установ та запрошуємо продовжувати співпрацю у майбутніх проєктах.
Володимир Шимкін
Президент ЦСЖМР
~